Bine ai venit la "U", Laszlo Sepsi!

Fostul jucător al celor de la Benfica Lisabona, Racing Santander sau Poli Timișoara, Laszlo Sepsi, este cel de-al 11-lea jucător care semnează cu Universitatea Cluj în această vară.

Născut la Luduș, pe 7 iunie 1987, Sepsi a debutat în fotbalul mare la Gaz Metan Mediaș, iar apoi a făcut pasul la Rennes, în Franța, ochit de Ladislau Bölöni. Avea doar 18 ani. Ioan Ovidiu Sabău l-a “repatriat” la Gloria Bistrița, iar de acolo Sepsi a făcut din nou pasul în fotbalul din Occident, jucând pentru Benfica Lisabona și Racing Santander. A revenit în România, la Poli Timișoara, iar apoi a mai bifat meciuri pentru ASA Târgu Mureș și CFR 1907. În ultimele două sezoane a jucat în 47 de partide pentru una dintre echipele de tradiție ale Germaniei, 1.FC Nürnberg. Pentru echipa națională a bifat 4 prezențe.

Începând de azi, omul care poate evolua atât ca fundaș stânga, dar și ca și mijlocaș central, este fotbalistul Universității Cluj.

Mult succes în alb-negru, Laszlo Sepsi!

28 August 2018