Calificată în semifinalele Ligii Elitelor U19, "U" are meci la Slatina. Miercuri e restanța cu CSU Craiova

Liderul FC Universitatea Cluj s-a calificat matematic în semifinalele Ligii Elitelor Under 19, iar sâmbătă, începând cu ora 10:00, va juca pe terenul celor de la CSS Slatina, în etapa a 16-a, antepenultima din sezonul regulat.

“Studenții” mici au cinci puncte peste ocupanta poziției secunde, CSU Craiova, întâlnirea directă, o restanță din runda cu numărul 12, fiind programată miercuri, 24 aprilie, în Bănie.

Primele două clasate din seria Est și seria Vest merg în semifinalele Ligii Elitelor, iar câștigătoarea acestei competiții va participa în sezonul viitor al UEFA Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori.

Semifinalele se vor juca în sistem tur-retur, pe 11 și 18 mai, în timp ce finala mică și finala mare se vor desfășura la București (Centrul Tehnic Buftea sau Centrul Național Mogoșoaia), pe 26 mai.

Tot sâmbătă, dar în Campionatul Național U17, echipa noastră va evolua la Sighetu Marmației, de la ora 14:00. “U” Cluj ocupă locul 3, cu 29 de puncte, trei mai puține decât Minaur Baia Mare și LPS Satu Mare, care se află la egalitate de puncte.

Să le ținem pumnii băieților noștri! Haide “U”!

19 Aprilie 2019