Înfrângere în minutul 92 cu Metaloglobus

7 mar. 2020 03:00:00

FC Universitatea Cluj a suferit prima înfrângere a anului, 1-2 pe Cluj Arena, în fața celor de la Metaloglobus.

Astăzi s-a împlinit un an de când "familia U" e mai săracă, un an de când l-am pierdut pe Radu Țenter, moment comemorat pe parcursul partidei de Peluza „Șepcile Roșii”.

Meciul a fost precedat de câteva momente speciale cu ocazia zilei de 8 martie. Pe teren au intrat, în uralele spectatorilor prezenți în tribune, junioarele U15 de la  ”U” Olimpia Cluj, campioane naționale în ultimii doi ani. Jucătorii Univeristății au oferit flori celor 18 junioare ale clubului și celor șapte câștigătoare ale concursului #egaliînpasiuneapentruU, care au pășit alături de ei pe gazon.

Trecând la joc, ”U” a început cu posesia mingii, în timp ce Metaloglobus a mizat pe cartea contraatacului. După câteva acțiuni fără rezultat de ambele părți, oaspeții au reușit deschiderea scorului în minutul 28. La un corner de pe partea dreaptă, fundașii Universității au respins nefericit în două rânduri, iar Daniel Lung, profitând de situație, l-a învins pe Gorcea.

După doar 5 minute, la poarta cealaltă, tot în urma unei lovituri de colț, Sebastian Mailat a reușit al doilea gol în tricoul „alb-negru”, relansând soarta meciului de pe Cluj Arena. Până la pauză, o centrare a lui Ștefănescu, intrat pe parcurs, adresată lui Gavra putea duce la o șansă importantă, însă Gavrilaș a reușit să boxeze mingea.

Cel de-al doilea act a început cu o primă fază la poarta bucureștenilor în minutul 48, când Goga a fentat doi adversari și a șutat din afara cereului, însă peste poarta oaspeților. Gorcea a reușit o paradă salvatoare după 55 de minute de joc, la un șut de la aproximativ 20 de metri reușit de Alexandru Coman.

Cu zece minute înainte de final, la un corner executat de Mailat, Goga a reluat cu capul, însă Gavrilaș a evitat golul, respingând mingea de sub bară. Ștefănescu și Neciu au avut două oportunități de a puncta pe tabelă, însă nu au reușit să marcheze în poarta celor de la Metaloglobus. Scorul final a fost stabilit în minutul 92, atunci când Ovidiu Herea l-a învins pe Gorcea cu un șut-centrare din partea dreaptă, mingea ricoșând din bară în plasă.

Adrian Falub este nemulțumit de atitudinea jucătorilor.

„A fost un joc foarte slab. La modul în care ne-am prezentat, ca stare de spirit, nu aveam cum să câștigăm partida aceasta. Suporterii sunt îndreptățiți să fie supărați. Nu am văzut o echipă cu dorința de a juca, cu spirit de sacrificiu, iar acest lucru îi îndreptățește pe fani. Arătăm ca o echipă ce are o stare de autosuficiență, o atitudine pe care mi-o reproșez în primul rând mie însumi, e responsabilitate mea. Primul lucru pe care trebuie să-l facem e să stabilizăm echipa, să rămânem în Liga a II-a. Sper ca jucătorii aceștia să se gândească mai mult la club și nu la ei, le-am spus-o și după meci, însă îmi asum responsabilitatea pentru modul în care s-au prezentat azi” a declarat Adrian Falub după meci.