Nemeritata eliminare din Cupa României. “U” Cluj – Astra Giurgiu 3-4

1 nov. 2018 14:00:00
“Studenţii” au pus-o la respect pe Astra, într-un start fulminant de meci, însă pasul înapoi şi erorile mari de arbitraj i-au costat calificarea în “sferturile” Cupei României. Universitatea le-a oferit zece minute de poveste celor 6.244 de spectatori prezenţi pe Cluj Arena, graţie reuşitei lui Abrudan şi a “dublei” lui Taub, dar Astra a revenit repede în joc, împinsă de la spate de “centralul” bucureştean Gabriel Mladinovici. Begue a şutat din poziţie centrală, mingea l-a lovit în şold pe Abrudan, care plonjase in-extremis, iar arbitrul a arătat fără ezitare punctul cu var şi cartonaş galben pentru fundaşul nostru central, insinuând un presupus henţ în careu (13). Astra a prins aripi după golul lui Llullaku şi a speculat la maximum retragerea prematură a “alb-negrilor”. Drept urmare, scorul a devenit 3-2, de această dată după o deviere a lui Andrei Cordoş în propria poartă, în urma unui corner (24). Chiar şi aşa, prima repriză s-a încheiat cu o fază de fotbal-total: un-doi spectaculos Goga-Dumitrescu, cel din urmă l-a servit pe Marius Coman, dar atacantul Universităţii a ratat întâlnirea cu balonul din apropierea porţii (43). Se anunţa, aşadar, o parte secundă de totul sau nimic. Gavra a fost cel mai periculos om al “Şepcilor roşii” la revenirea de la cabine (50, 60), însă ultimul sfert de oră le-a aparţinut tot oaspeţilor, care, până la urmă, au realizat ceea ce în debutul partidei părea imposibil: au egalat prin acelaşi Llullaku, cu o lovitură de cap (76). La 3-3, într-un moment în care galeria Universităţii cânta neîntrerupt, pe o singură voce, a ieşit din nou în evidenţă “centralul” Mladinovic, care nu a sesizat henţul comis în marginea careului de Cestor (83). Cinci minute mai târziu, acelaşi Abrudan a intrat tare la Alibec şi a fost eliminat. S-a mers în prelungiri, dar cu un om în minus şi ghinionul stând la pândă, inevitabilul avea să se producă aproape instantaneu. Astfel, în urma unei noi lovituri de colţ, Dur-Bozoancă a ezitat să iasă pe centrare, mingea s-a lovit de Sepsi şi a intrat agonizant în poartă (99). Cel mai spectaculos meci din faza optimilor de finală s-a încheiat 3-4, acesta fiind primul eşec al “alb-negrilor”, pe teren propriu, în actuala stagiune. Pentru “U” urmează duelul din campionat, cu UTA Arad, programat duminică, 4 noiembrie, la ora 12:00, pe arena “Motorul”.   Primul “11” aliniat de antrenorul Mircea Cojocaru a arătat astfel:  Dur-Bozoancă – A.Coman, Abrudan, Cordoş, Sepsi – Giurgiu, Florescu (35, Dumitrescu) – Gavra (63, Ursu), Goga (Hordouan, 99), Taub – M.Coman (78, Berci)   DECLARAŢII Ioan Ovidiu Sabău, manager sportiv FC Universitatea Cluj: “Vreau să felicit echipa pentru faptul că a dominat o formaţie bună din Liga 1. Am jucat de la egal la egal cu Astra, am reuşit să o conducem cu 3-0 şi cred că doar o decizie neinspirată a arbitrului, la penalty-ul dictat la intervenţia lui Tavi Abrudan, a făcut ca noi să nu ne calificăm. După eliminarea acestuia, lucrurile s-au schimbat, erau şanse mici să mai rezistăm în faţa unei echipe cu calitate, care a avut posesia. Pe durata partidei am mai avut un contraatac în care am fi scăpat doi contra unu, dar “centralul” a întors jocul. Chiar şi aşa, pe lângă cele trei goluri, consider că am mai avut cel puţin trei-patru situaţii bune de a înscrie. Una peste alta, am arătat foarte bine şi nu merita să pierdem această calificare. Vreau să le mulţumesc suporterilor pentru că au venit în număr mare la stadion şi au încurajat frumos Universitatea. Ne bucurăm foarte mult să vedem că suntem susţinuţi. Înseamnă că munca noastră este apreciată, mai ales că am reuşit să construim o echipă pornind de la zero. Felicit, de asemenea, staff-ul tehnic, pentru modul în care a pregătit acest joc” Octavian Abrudan:  “Am început meciul foarte bine şi poate că nici noi nu ne-am fi aşteptat să marcăm la primele trei ocazii pe care le-am avut. Din păcate, am primit un gol dintr-un penalty care nu a fost. Mingea nu m-a lovit în mână, i-am spus arbitrului acest lucru. Aş dori să se introducă şi în România tehnologia VAR, ca apoi, după vizionarea fazelor pe acel monitor, arbitrul să ia o decizie clară. Ar fi o investiţie ideală. Am primit cartonaşul galben la faza acelui penalty inexistent, din care Astra a înscris, iar în minutul 88 l-am luat pe alt doilea şi am fost eliminat. Aş vrea ca pe viitor, pentru binele fotbalului românesc, să se schimbe ceva”  Carol Taub:  “Am înscris două goluri, dar sunt dezamăgit că am pierdut. Din punctul meu de vedere, puteam să scoatem mai mult. Nu vreau să comentez arbitrajul, orice greşeală este omenească, iar deciziile odată luate nu mai pot fi întoarse. Am condus cu 3-0 în primele zece minute, după care am cedat posesia şi am comis câteva erori individuale care ne-au costat. Astra e o foarte bună echipă de Liga 1 şi s-a văzut asta pe teren. Campionatul primează, Cupa României a fost doar un bonus pentru noi”