Repriza descătușării. Unirea 1946 Florești – “U” Cluj 1-5

1 apr. 2017 15:00:00
  O primă parte încheiată nedecis, după o evoluție mai puțin inspirată a elevilor lui Marius Popescu și o a doua extrem de productivă pentru “studenți”. Așa s-a scris victoria noastră de astăzi, obținută într-un nou meci disputat la Baza Sportivă “Dan Anca” din cartierul Gheorgheni. Ai noștri au controlat prima repriză, una în care au luat la țintă transversala în repetate rânduri, dar au deschis scorul abia în minutul 29, după ce șutul lui Takacs la colțul scurt a fost respins în poartă de Grămadă. Imediat, Zbîncă a profitat de o gafă în defensiva noastră și a restabilit egalitatea, rezultat menținut până la pauză, în ciuda eforturilor “alb-negrilor” de a reveni în avantaj. Actul secund s-a jucat într-o singură direcție. Hațiegan a marcat pentru 2-1, Ionescu a înscris cu o lovitură de cap, iar Goga a completat lista marcatorilor. Ultima reușită a zilei i-a aparținut senegalezului Seck, care a preluat balonul pe piept și l-a plasat în vinclu, stabilind scorul final. “Studenții” au bifat, astfel, cea de-a șaptesprezecea victorie în campionat și au strâns 52 de puncte. Revenirea pe Cluj Arena o vom marca vineri, împotriva formației Sticla Arieșul Turda. Întâlnirea e programată la ora 20:00, pentru a le permite fanilor să asiste la primul meci pe care baschetbalistele Universității îl vor disputa acasă, în semifinala campionatului. Fetele așteaptă duelul de mâine, dintre CSM Târgoviște și CSM Satu Mare, la finalul căruia vor afla peste cine vor da în penultimul act al competiției. Universitatea a început partida în formula: Man – Budăcan, Abrudan, Irimie (34, Ionescu), Manu (46, Hîmpea) – Giurgiu, Rogozan (67, Fizeșan) – Takacs, Hațiegan, Goga – Lemac (58, Seck).   Foto: Cristian Cosma / Upfoto.ro